Pager Factsheet

Matěj Černík

8. 5. 2017

Zajímavosti

Při každé aktualizaci přinášíme Pager Factsheet. Co si pod jeho položkami představit?Velikost programu

První údaj hovoří o velikosti programu. Velice zjednodušeně můžeme říci, že čím více toho v programu je, tím větší je jeho velikost. Je to však velmi zavádějící; velikost závisí nejen na množství ovládacích prvků programu, ale i o tom, jak je vše uspořádáno.

Například současná verze, kterou máme zatím k dispozici jen my, je velká asi 889 kB. Přijde vám to zvláštní? Ano, skutečně je o 9 kB menší než ta, kterou používáte vy. Znamená to snad, že jsme z Pageru něco odebrali? Nikoliv, vše je dáno jen tím, že jsme kód lépe uspořádali. Extrémem v úspoře velikosti byla aktualizace UX Update, kdy se velikost snížila z více než 900 kB na 861 kB. A to vše jen díky tomu, že jsme vše lépe uspořádali.

Počet řádků kódu programu

S velikostí Pageru úzce souvis počet řádků kódu, který program tvoří. Mohlo by se zdát, že zde bude platit opět přímá úměrnost s velikost programu. Opět to platí, ale ne úplně. Je totiž třeba určit, co vlastně řádkem myslíme. Číslo, které je uváděno ve Factsheetu, udává celkový počet řádků, které jsou součástí programu, a je jedno, jestli se zabývají vzhledem, nebo funkčností.

Číslo může být ale úplně jiné, a pokud řekneme, že je v Pageru 8 879 řádků, bude t rovněž správně. Jak to? Toto číslo nám ukazuje program Visual Studio, ve kterém Pager tvoříme, a jsou do něj započítány jen ty řádky, které opravdu vykonávají nějakou činnost. Těch "zbývajících" 20 000 řádků tedy tvoří vzhled programu, konfigurační soubory, komentáře nebo prázdné řádky. Zajímavé je, že podíl těchto řádků se pohybuje jen kolem 40 %.

Zároveň bychom rádi připomněli, že počet řádků rozhodně není stěžejní. Může se stát, že jich přibydou stovky, a ničeho si nevšimnete. Někdy nás ale může dlouho zlobit jeden řádek, který když změníme, můžeme tím ovlivnit celý Pager. Prostě a jednoduše, žádné z uvedených čísel není snadné interpretovat.

Počet řádků kódu v řešení

Tak nejdříve snad o tom, co je to řešení. Do řešení Pager spadá 10 různých projektů, o kterých napíšeme později, které se společně snaží zajistit vám co nejlepší uživatelský zážitek. Na druhou stranu sem ale nepatří kódy samotných webů, které tvoříme my a které se poté stávají součástí vašich projektů. Pokud tedy z uvedených údajů vyčtete, že počet řádků Pageru tvoří asi 70 % celkového počtu řádků, můžete si udělat představu o tom, co všechno musíme dělat navíc proto, abyste mohli v Pageru klidně a nerušeně pracovat.

A ještě malou poznámku: platí zde opět to, že není řádek jako řádek. Pokud použijeme čísla z Visual Studia, zjistíme, že Pager tvoří z celého řešení o deset procentních bodů výše, než podle celkového počtu řádků.

Číslo revize

Tento údaj souvisí s tím, jak je Pager vyvíjen. Když někdo z nás něco dodělá, je třeba změny nahrát na náš server. Číslo revize v podstatě říká, kolik sad změn jsme během vývoje vytvořili. Je zde rovněž několik háčků, ale upřímně řečeno, neřeší to ani někteří vývojáři, a tak je necháme stranou.

Číslo verze programu

Číslo verze programu říká, kolikrát byl již programu aktualizován. Proč jej tedy zobrazujme, když píšeme ke každé aktualizaci samostatný článek? Odpověď můžete najít i v již zveřejněných Factsheetech: někdy vydáme aktualizaci i bez toho, abyste si toho všimli. Zpravidla se však jedná jen o drobné opravy chyb, které bezprostředně navazují na poslední vydanou aktualizaci.

Počet chybových kódů

Toto číslo vypadá poněkud zlověstně: znamená to snad, že je v Pageru přes 300 chyb?! Nebojte, tak to opravdu není. Kódy totiž označují chybu, ale jen tehdy, když se nějak projeví. Ty kódy jsou totiž v programu celou dobu,pokud ale nedojde k něčemu, s čím jsme nepočítali, nijak si jich nevšimnete. Pokud by se však něco stalo, slouží tyhle kódy k tomu, abychom mohli chybu snadno najít a opravit. Navíc, tento systém by měl ručit za to, že nebude docházet k pádům programu; pokud se prostě něco pokazí, Pager vám jen ukáže chybové okno a můžete pokračovat v práci.

Počet aktualizovaných souborů

Poslední zobrazovaný údaj říká, kolik souborů jsme v Pageru změnili; zpravidla je to samozřejmě samotný program, často sem patří také soubory nápovědy, části vytvářených projektů nebo pozadí jednotlivých tlačítek.

Celkově jsme alespoň jednou aktualizovali 326 souborů, přičemž mnoho z nich opravdu pouze jednou. Druhý extrém se týká samotného programu, který byl měněn už více než sedmdesátkrát. A k čemu to vlastně je? Díky tomu, že měníme jen ty soubory, u kterých došlo ke změně, se nám podařilo značně urychlit proces aktualizace, která vás navíc nijak nezatěžuje.

Jak vidíte, Pager Factsheet není jen nějaká tabulka sedmí čísel, které jsme se zrovna rozhodli ukázat. Za vší stojí naše práce a vlastně vše, co se děje v zákulisí programu. Zkuste se tedy při příští aktualizaci zamyslet, co všechno jsme během ní asi udělali.

Tým Pageru

Diskuze

Přidejte názor

Zatím tu nic není. Buďte první, kdo zanechá komentář.