Ohlédnutí zpět a výhled dál

Matěj Černík

1. 1. 2018

Aktivity, Zajímavosti

Rok 2017 byl pro Pager v mnoha ohledech přelomový. Pojďme si ho připomenout.Vývoj Pageru

Pager zhruba v této době slaví dva roky od chvíle, kdy jste si jej mohli poprvé stáhnout. Pokud bychom ale hledali bod, se kterým začal Pager alespoň trochu žít, bylo by to nejspíše pondělí 23. ledna 2017, kdy byla vydána druhá betaverze. Tato aktualizace nejen přinesla do Pageru zásadní novinky, ale hlavně opravila neduhy té první a věříme, že tímto datem se z Pageru stal vesměs použitelný program.

Ve znamení vylepšování programu se nesla zejména první polovina roku a celkem 6 aktualizací. V nich jsme vylepšili třeba uživatelské rozhraní, vylepšili jsme možnosti skupinové práce, přidali jsme diskuze ke článkům nebo jsme vylepšili práci s obsahy článků.

Že jsme tyto změny a vylepšení Pageru nedělali nadarmo, jsme si ověřili hned ze dvou zdrojů. Jednak toho využíváte Vy, návštěvníci stránek z Pageru vzešlých (třeba víme, že si filtrujete články podle tagů nebo že přidáváte příspěvky do diskuze pod články). Také se to ale hodí nám, zejména při práci na nových webech pro naše zákazníky.

Weby

Díky naší práci vznikly zajímavé projekty, které možná nevyužívají plně všech našich dovedností a schopností Pageru, ale které jsou zcela jistě zajímavé svým významem pro ty, kterým slouží. Rádi bychom zmínili dva z nich. V dubnu jsme vám podrobněji představili web oddílu TJ Slavoj Břevnov, který se i díky nám pomalu dostává z existenčních potíží a může se znovu v plné míře zabývat hlavně sportem. V červnu se pak konal Cimrmanův běh, který jsme podpořili webem a tisícikorunou, která pomohla do života vrátit malého Hynka Skůru.

I když jsou tyto weby důležité, z hlediska technologií a odvedené práce jsou to však drobnosti. Jsme proto rádi, že se můžeme pochlubit i daleko větším projektem. V nedávné době byl spuštěn nový web Gymnázia Nad Kavalírkou. O tom se však teď nebudeme více zmiňovat, protože ho ještě nemůžete ocenit v plném rozsahu a protože o něm chystáme samostatný článek.

Další události

Zajímavou akcí, kterou jsme v letošním roce pořádali, byla Pager Webová olympiáda; soutěž pro žáky středních škol ve tvorbě webů v Pageru. Během jejího vyhodnocování jsme viděli i opravdu zajímavé výtvory a je třeba říct, že úroveň vítězného webu nás vskutku ohromila. Koncept této soutěže budeme v budoucnu rozvíjet, ale vzhledem k její vysoké náročnosti a relativně nízkému zájmu studentů se k ní však vrátíme až za několik let.

Velkou zkušeností a oceněním pro nás byla také červnová účast na Celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti, ze které jsme vyšli jako nejlepší projekt z oblasti webových technologií. Zároveň bychom chtěli vyzdvihnout, že i na základě této akce jsme získali řadu zkušeností a budoucích příležitostí.

Co dál?

Velice si vážíme vaší přízně a zájmu o Pager. I proto pracujeme na dalších vylepšeních Pageru, které mohou posunout tvorbu webu zase o krok vpřed. Jako první ze série aktualizací se přitom můžete těšit zcela nové možnosti práce s obsahy nebo editor kódu se zvýrazňováním syntaxe. Dále se můžete těšit na nové weby; dokončujeme třeba krásnou webovou prezentaci jednoho penzionu v Kutné Hoře. Samozřejmě se s vámi také setkáme na řadě akcí, jako byl třeba Cimrmanův běh.

Protože však Pager děláme hlavně proto, abychom vám usnadnili život, musíme na závěr zmínit něco mnohem důležitějšího. Přejeme vám, abyste byli v příštím roce spokojení, úspěšní a hlavně zdraví. Bez toho je vám totiž i sebelepší program téměř k ničemu.

Šťastný nový rok přeje tým Pageru